نسخه کامل‌تر کتاب پیچیدگی و سیستم های پیچیده

[ad_1]

متین.
نه از روی فراموشی بوده و نه از امیدوار شدن به شما ?
(ناامید نبودم که بخوام امیدوار بشم).
راستش یه سری ملاحظاتی هست که خیلی‌هاش رو بدون اینکه بگم اکثر شماها می‌دونین و فهمیدین و خودتون هم بدون اینکه بگید رعایت می‌کنید.
اما یه جاهایی که تردید می‌کنم که تونستم قبلاً غیرمستقیم (یا مستقیم) حساسیت‌ها و چالش‌ها رو منتقل کنم، ترجیح می‌دم کامنت رو ببندم.

گاهی هم یه علت دیگه داره. مثلاً در مورد کتاب پیچیدگی. دارم می‌نویسم. خودم می‌بینم غلط دیکته‌ای داره. غلط ویرایشی داره و …
اما خوب من منظورم از آنلاین گذاشتن کتاب این نیست که فکر می‌کنم بی‌غلط هست. فقط می‌خوام اگر چند ساعت بعد افتادم مُردم، تا اونجایی که روش کار کردم، دست شماها باشه.

بعد فکر می‌کنم می‌گم من که غلط‌ها یا مشکلات رو می‌دونم. خودم هم می‌دونم چرا دارم آپلود می‌کنم.
حالا یکی میاد چهار تا غلط دیکته‌ای میگیره. منم شاکی می‌شم. نق می‌زنم. کامنت رو ببندم که خیالم راحت شه.

الان کلاً فکر می‌کنم یه جورایی مشخص شده که چرا دارم می‌نویسم و دغدغه‌ها و هدف‌ها و ملاحظاتم چیه. اینه که نگرانی‌هام در این موضوع خاص کمتر از قبله.

در مورد مطلبی که مطرح کردی، منم خیلی مثل تو فکر می‌کنم (البته اینکه من مثل تو فکر می‌کنم ارزش علمی نداره. چون تخصصم در رشته‌ی تو نیست. فقط جنبه‌ی همدلی داره).
حالا شاید اورژانس رو بشه تصور کرد که کمی دیرتر تغییر کنه.
اما قطعاً مراحل عارضه‌یابی و کنترل تحولات جدی رو تجربه می‌کنن.

راستش من اولین چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که در آینده‌ی نه چندان دور (یا خیلی نزدیک) نباید وقتی به پزشک مراجعه می‌کنم بر اساس حرف‌هایی که من می‌زنم و اظهارات خودم، Diagnose شروع بشه یا شکل بگیره و احتمالاً از گجت‌ها یا چیپ‌هایی که ما با خودمون یا در خودمون داریم پزشک می‌تونه اطلاعات بهتری به دست بیاره.

به دو تا چیز هم خیلی فکر می‌کنم که در موردش تخصص ندارم و خیلی دوست دارم جوابش رو به تدریج ببینم.
یکی اینکه مثلاً ده سال دیگه آیا EBM رو توی دانشکده های پزشکی ما به همین شکل الان تعریف می‌کنند؟ یا مصداق‌هاش فرق خواهد کرد.
یکی هم اینکه آیا شبیه همین بحث Preventive Maintenance که در مورد ماشین آلات و تجهیزات، چند دهه هست وجود داره، آیا با افزوده شدن نقش سنسورها در زندگی ما و البته حجم زیاد دیتا که جمع میشه، آیا میشه در مورد انسان‌ها هم Preventive Diagnosis داشت؟ می‌دونم الان هم این کار داره به شکل های مختلف انجام میشه. اما منظورم شیوه‌ی گسترده و ارزان و فراگیر و Automated هست.

احتمالاً اینها چیزهاییه که تو و دوستانت باید در هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌های پیش رو، برای امثال من – که فقط با تعجب ناظر این تحولات شگفت هستیم – توضیح بدید.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *